Neprobádané staré dobré konopí

Některé suroviny jsou nám známé víc, než jiné. Takovou surovinou, kterou je ještě třeba pořádně prozkoumat, může být konopí. Rozhodně vám teď neporadíme, jak ubalit nejlepšího jointa ani jak ušít košili. Zaměříme se na jiné využití této voňavé rostliny. Na její semínka a olej, který se z nich vyrábí. Pěstování konopí má totiž na našem území dlouhou tradici, která byla přerušena minulým režimem.

Olej – vyždímaná semínka

         K čemu jsou konopná semínka a olej dobré našemu organismu? Jaké recepty stojí za to vyzkoušet? Na to, co umí jsme se zeptali naší milé zákaznice Veroniky Chrpové, která se v konopí dokonale vyzná. Rady ohledně užívání preparátů poskytuje ve své konopné poradně na Hůrce a zároveň nám dodává kvalitní olej v bio kvalitě.

         Veronika nám prozradila, že u nás se používání konopí hodně změnilo v roce 2010. Tehdy totiž došlo k jeho zápisu do českého lékopisu. Co to znamená? Od té doby je možné ho užívat jako farmaceutickou surovinu a to nejen v kosmetice, kde je hojně využívané.

Konopí má silné protizánětlivé účinky. Je proto ideální jako surovina v kosmetických přípravcích – hlavně v krémech, mýdlech a mastičkách. Kvalitní kosmetika umí hojit jizvy a zmírňovat další kožní problémy. Léčit záněty však umí také v zažívacím traktu, proto jsme se zeptali na hlavní benefity konopného oleje v kuchyni: „Když dodržíte správnou přípravu, utuží vám zdraví. Nikdy ho však nezahřívejte na více než 40°C, pak ztrácí většinu svých užitných vlastností. Ty nejlepší si uchová ve studené kuchyni,“ vysvětluje Veronika.

„Olej má nejlepší poměr nenasycených mastných kyselin z rostlinných olejů Omega 3 a 6 tedy 1:3. To je přesně ten poměr, který je vlastní lidskému organismu. Kromě kvalitních tuků obsahuje také fytosteroly, minerály (vápník, hořčík, draslík, železo) a vitaminy – A,D a E. Většinu těchto látek si tělo samo nevyrobí, takže je třeba je doplnit stravou,“ dodává Veronika. Co vlastně působí nedostatek těchto látek našemu tělu? „Ukazuje se, že nedostatek tuků, minerálů a vitamínů zastává jeden z faktorů vzniku civilizačních chorob. Můžou to být metabolické poruchy, obtíže se zažíváním, obezita, narušená imunita, alergie, ekzémy, problémy pohybového aparátu a v konečném důsledku onemocnění srdce a cév,“ vysvětluje.

         Chceme-li využít léčivých vlastností konopného oleje, jaké recepty zařadit do našeho jídelníčku? „Sama mám olej nejraději v salátech a pomazánkách. Osvědčil se mi také v dýňové polévce, pokapat jím nové brambory nebo chleba. Vyzkoušejte třeba domácí lehkou majonézu. Olej stačí smíchat s kozím jogurtem, přidat hořčici a dle chuti i bylinky a je hotovo,“ radí Veronika a my máme hned chuť to vyzkoušet.

Semínko loupané i v obalu

         Konopí to však není jen olej. V obchodě najdete také semínka loupaná i natural. Mají podobné vlastnosti jako olej, je z nich zkrátka vyrobený. Máte-li rádi různé snídaňové kaše, zkuste je posypat loupanými semínky. Hodí se také jako zpestření salátů. Lidé s reakcemi na lepek ocení, že semínka jsou vhodná pro celiaky. Ze semínek se dá vyrobit i domácí konopné mléko. Semínka neloupaná se zas hodí do různého pečení – přidejte je do chleba, kde budou příjemně křupat a dobře chutnat.

         Podobně jako u oleje, i semínka mají tu moc pomáhat tělu zvládat stres a vysokou fyzickou i psychickou zátěž a zvyšují imunitu. Jsou také vhodná pro osoby s Parkinsonovou chorobou. 

         S čím vším v našem těle souvisí kondice našeho trávení se v poslední době hodně ukazuje a právě na zažívací trakt má konopí pozitivní účinky. „Doporučená dávka pro dospělého člověka jsou 2 polévkové lžíce oleje denně, pro děti 2 čajové lžičky, do 3 let pouze 1 kávová lžička. Taková dávka pomáhá s chronickými zácpami. Mám výbornou zkušenost s klienty v Centru Paraple a s malými dětmi,“ sdílí Veronika a dodává: „U dospělých navíc výborně rovná hladinu cholesterolu, a to poměrně rychle, už za 2-3 měsíce.“

         Konopné produkty můžete konzumovat bez časového omezení. Chutnají vám? Nechte je se usadit ve vašem jídelníčku i při různých dietách a typech stravy: vegetariánské, veganské, při detoxikaci organismu nebo redukci váhy.

Semínka se získávají ze speciální odrůdy konopí setého/cannabis sativa (neboli technické, nebo průmyslové) s jasně stanoveným obsahem THC do 0,2% v sušině. Je to nízká rostlina bohatá na semeno. V režimu ekologického zemědělství se pěstuje v Kanadě. Rádi bychom měli olej z českého konopí. „Bohužel množství potřebné pro další zpracování je tak veliké, že ho nelze v požadovaném a deklarovaném standardu bio kvality uspokojit z bližších zdrojů,“ vysvětluje Veronika.

         A jak vlastně olej skladovat, aby si zachoval ty nejlepší vlastnosti? Mimo zdroj přímého tepla a světla, ve dveřích lednice nebo na chladné dlažbě špajzky.

Pro Kosí Zob, Magdalena Hronová