Neobyčejná vína

Magdalena Hronová pro Kosí zob, blogový příspěvek o Lence “Datlence” a Organic Wines

Neobyčejná vína

            To nejlepší, co na světě máme, k nám většinou přijde naprostou náhodou. To se týká i našeho zaměstnání. Málokdo má své povolání rozmyšlené od malička, málokdo se stane vesmírným objevitelem, princeznou nebo popelářem (co je to, co znemožní tyto naše sny, těžko říct?). Když to však nejméně čekáme, často se připleteme k něčemu, co se po letech ukáže jako výjimečná volba.

            I Lenka Vlková, dodavatelka našich vín v bio kvalitě a výjimečných datlových pralinek, se k prodeji bio vín dostala náhodou. K podnikání s bio víny jí totiž inspirovalo španělské víno Monastrel, které ochutnala na výstavě bio potravin BIOFACH v Norimberku. Lenka tehdy chtěla pít víno, které lze pořídit za rozumnou cenu a zároveň nese bio certifikát. Nabídka v Česku jejím požadavkům nevyhovovala.

            Na Lenky e-shopu Organic Wines dnes najdete nespočet vín s bio i Demeter certifikací, která dováží z celé Evropy. “V naší nabídce jsou všechna víno bio a dost z nich již je nebo čeká na biodynamickou certifikaci. Naprostá většina je veganská. Snažíme se vybírat vína málo sířená, máme i vína zcela nesířená,” říká Lenka Vlková o svém sortimentu. Zajímalo nás, zda jsou bio vína nějak výjimečná svou chutí. “Od bio vín nečekejte nějakou neobvyklou chuť. Ani zkušený konzument nepozná, zda pije bio víno nebo nějaké jiné. Pokud se vám víno zdá výjimečně dobré, je to spíš výjimečně dobrou polohou a výjimečně šikovným vinařem, než že je bio, a naopak. Zásadní rozdíl je, že bio víno obsahuje méně siřičitanů a neobsahuje pesticidy, čímž šetříte svoje tělo a naší planetu, protože způsob jeho pěstování je šetrnější k přírodě,” osvětluje Lenka, která dále popisuje, že je pro ní nejdůležitější, aby jí víno chutnalo a aby bylo méně sířené (díky tomu druhý den nebolí hlava).

            Cena bio vín je samozřejmě vyšší, než klasických vín. Co cenu tvoří? “Bio vinaři mají ve vinohradu tak 3-4x více práce. Stříkají rostliny pouze přírodními postřiky a prakticky všichni sbírají hrozny ručně. Nabízí kvalitnější výrobek, který neznečišťuje okolí a nezpůsobuje dodatečné náklady. Riskují úrodu, protože mají pouze omezené způsoby, jak zasáhnout proti škůdcům, a do toho se dobrovolně vrhají do bio certifikace, která jim přidává další náklady na administrativu. Proto doufám, že je milovníci dobrých vín podpoří nákupem!” Líčí svůj pohled na věc ze zkušenosti Lenka Vlková a dodává, že prozatím si spotřebitel vybírá víno podle ceny. Nízká cena však znamená horší kvalitu, víno pak obsahuje pesticidy a může způsobovat přinejmenším alergie. Dle Lenky tak své náklady akorát přeneseme do budoucnosti, kdy budeme pořizovat léky na léčbu problémů, které jsme si výběrem horších potravin sami způsobili.

            Certifikát Demeter znamená pěstování vína v biodynamickém režimu. Kromě toho, že vinař nepoužívá pesticidy, se důkladněji stará o půdu. Po vinohradech například chodí ovce, které slouží jako přírodní hnojivo. Když takovému vinaři odumře keřík, nahradí ho nějakou rostlinou, třeba levandulí. Biodynamická réva je navíc odolnější vůči nemocem a škůdcům.

            Kromě chuti a obsahu síry však Lenka ráda pozná příběh svých vín. Svůj pocit při jejich pití popisuje až poeticky a tak víme, že svou práci opravdu miluje: “Představte si, že pijete víno vinaře, který chtěl vyrobit výborné bílé nesířené víno. A tak experimentoval 10 let, než si byl jistý, že je dokonalé a stabilní, a výsledek je fantastický. Cítíte se zcela jinak, když držíte sklenku jednoho z nejlepších vín, jaké jste kdy pili. A navíc víte, že je od vinaře, který místo toho, aby podporoval produkci odpadu z PVC kapslí, vymyslel projekt, ve kterém kapsle nahradil provázkem a provázky dal vázat lidem s postižením, kteří se díky tomu cítí ve společnosti platní.”

            Když Lenka naťukne obaly, musíme se ptát dál. Víme totiž, že do své nabídky zařadila také vína ve vratném obalu. Bylo by krásné vracet lahve od vína tak, jako od chmelového nápoje. Nemyslíte? My ano a proto je (samozřejmě) zařazujeme do naší nabídky. Jak takový systém vlastně funguje? “Vratné lahve v přepravkách rozvezeme a s dalším závozem je zase přebereme. Také je nám zákazníci mohou vrátit po své ose (pošta zatím nefunguje). Prázdné lahve skladujeme a naráz je odvážíme na vymytí a naplnění. Takový proces se obejde bez přepracování skla i kartonům. Celý proces je o dost složitější, než u piva. Proto ještě nemáme víno ve vratných lahvích na každém rohu. Projekt vratných lahví nyní trochu přepracováváme a kdyby nám bezobalové obchody napsali své podněty, byla by to velká pomoc. Máme několik otázek, u kterých zatím nevíme, jak je rozlousknout,” říká s nadějí v hlase Lenka Vlková.

            Kromě vín dodává Lenka do Kosího zobu také velmi oblíbené pralinky vyrobené z datlí, ochucené různým sušeným ovocem. Lenka je začala vyrábět před lety proto, aby potěšila své chuťové pohárky. I tady tedy platí, že se k jejich prodeji zákazníkům dostala díky svému nadšení. Kosí zob byl jejich prvním odběratelem: “Nepatřím do skupiny lidí, kteří se mohou cpát, jak chtějí, a netloustnou. Ze všech mých dietních pokusů a omylů jsem udělala závěr, že bych neměla jíst cukr a mouku a budu jako lunt. Jenže třeba takové cukroví je samý cukr a mouka. A nic z toho. Pouze prázdné kalorie. Tak jsem si začala „lepit“ různé „dobroty“ a jedna se chytla. Přítel řekl, že nikdy nic lepšího nejedl a doslova mě vyhnal datlenky nabídnout do světa. Tedy nejdřív pouze za roh, do Slivence,” popisuje Lenka a dodává, že má Kosí zob svůj podíl na nových příchutích. Kromě surovin Lence občas poradíme nové příchutě. “Největším mozkem nových příchutí je Marián z Kosího Zobu. Myslím, že významně ovlivňuje statistiku počtu snědených datlenek na osobu. Jeho zásluhou přišla na svět třeba naše nejkontroverznější Datlenka – mochyňová. Buď ji milujete nebo vám vůbec nechutná. Já ji naprosto zbožňuji. Z 10 datlenek, které sním je určitě 8 mochyňových,” rozpovídá se Lenka.

            A nás zajímá, co ráda dělá, když zrovna nedodává víno? Ráda cestuje, čte a vaří. “A také ráda poznávám nové inspirativní lidi. Ke všemu zmíněnému je víno ideální společník!” Dodává s úsměvem.