Nanuky FruTeAma ve slovech

Mražená pochoutka na dřevěné tyčce převážně smetanové či vanilkové chuti dostala v Česku jméno nanuk. Docela mě zajímalo, kde se název vzal. Světe div se, Nanuk byla postava v inuitské mytologii. Jméno v překladu znamená medvěd. Nanuk určoval, zda budou mít Inuité při lovu medvědů štěstí. Historie je to zajímavá. Přeci jen si říkám, že bychom možná mohli vymyslet jméno jaksi více české. Co třeba „ledolíz“? Nebo „zmrzlokus“? Nebo „lízozmrz“?

Každý ledolíz, tedy nanuk, má svůj příběh. Jeden takový příběh začal před pár lety: „Tehdy jsem sama cestovala po Střední Americe, kde jsem po nějaké době začala pracovat jako průvodkyně. Vždy mě fascinovaly místní zmrzlinárny plné nanuků z čerstvého ovoce nepřeberných barev a druhů. Nějakou dobu to ve mně zrálo. Pak přišla chvíle, kdy jsem se rozhodla s průvodcováním přestat a začala jsem experimentovat s nanuky. Nejdříve doma, pak na malých akcích a nakonec na prvních farmářských trzích a festivalech. To bylo před 4 lety,“ vypráví počátek FruTeAMa nanuků jejich zakladatelka Tereza. Název složila z počátečních jmen sebe a svého tehdejšího přítele Martina, se kterým na nanucích pracuje. Ke jménům přidala také španělské „Fruta te ama,“ tedy: „Ovoce Tě miluje.“ A název byl na světě.

Že jsou nanuky FruTeAMa něčím výjimečné o nich na první líznutí vypoví chuť. Jak jsem vyzvěděla od Terezy, při jejich výrobě je třeba myslet na spoustu aspektů, chuť je prvním z nich. Tereza sází na svůj instinkt a při kombinování ingrediencí se inspiruje v Latinské Americe, Mexiku i Itálii, kde rok žila a kde mají velký výběr veganské zmrzliny. Ikdyž je chuť hlavní, nese v sobě další důležité vlastnosti: nanuky musí být zdravé a veganské. Tereza také věří, že v jednoduchosti je síla.

Hned po chuti a výběru ovocné kombinace přichází na řadu suroviny, pravé srdce dobrého nanuku. „Našli jsme si spolehlivé dodavatele tropického ovoce, kteří mají Bio a Fair trade certifikáty. Farmáře, kteří nám dodávají české ovoce, známe většinou osobně. Záleží nám na tom, aby „naše“ ovoce bylo pěstováno co nejšetrněji, ideálně bez použití jakékoli chemie,“ vysvětluje výběr ingrediencí Tereza.

Tereza od vzniku nanuků FruTeAma vytvořila více než 100 kombinací ingrediencí, včetně nanuků na zakázku pro tématické festivaly a konkrétní zákazníky. Mezi nejoblíbenější kombinace prý patří BANÁN-ČOKO-COCO, STRACCIATELLA a v sezóně JAHODA a ZAHRÁDKA. Dříve různé tvary nanuků jsou dnes sjednocené do tvaru, který se nejlépe tvoří i vychutnává – do tvaru srdce.

Od dobrých ingrediencí, zdá se, je již krůček k dobrému nanuku. Je mi však jasné, že tak lehké to nebude. A tak se Terezy ptám jak proces zhruba vypadá? „Je dost komplexní. Nejprve si dojedeme pro skvělé ovoce, které pak ručně připravujeme ke zpracování. Nesmí chybět datle, kterými jsou naše nanuky slazeny. Někdy je ovoce tak sladké, že se rozhodneme pro variantu bez přislazování. Někteří naši zákazníci ji přímo vyžadují. Nanuky pak zamrazíme při velmi nízké teplotě, opět ručně vyndáváme z formiček a pak už putují do velkých boxů, v nichž je i zavážíme a kde vydrží bez přístupu vzduchu i několik měsíců,“ vysvětluje Tereza. Většina procesu nám tedy získává skryta, je třeba zachovat know-how.

Nanuky vyndané z formiček Tereza přeskládává do velkých boxů, ze kterých je my v obchodě přesuneme do našich krabic. V nich odpočívají v mrazáku a čekají, až se do nich někdo zakousne. Bezobalový prodej se však také vyvíjel. Jak to tedy bylo? „Zpočátku jsme si neuměli představit, že bychom nanuky mohli poskytovat bez obalu obchodům. Sami jsme je však na akcích bez obalu prodávali. Hodně jsme zkoumali, zda by bylo možné vytvořit rozložitelný obal, který by nebyl z plastu. Bohužel to má mnoho úskalí (v té době to bylo v malém prakticky nemožné), a tak jsme nechali vytvořit obaly plastové, které fungovaly dvě sezóny. Minulou sezónu už jsme přešli plně na závozy bez obalu. Přišlo nám nesmyslné, že člověk si nanuk koupí, chce ho hned sníst, musí ho vybalit z plastu, který také něco stojí, a prakticky ho hned vyhodí. Nanuky si tedy předáváme “z ruky do ruky“ a je to „srdce od srdce.“

Tereze i ostatním členům týmu dělá radost, že na bezobalový prodej reagují obchody i kavárny pozitivně. A také doporučuje, odnést si nanuky domů ve vlastní krabičce. Dobře zamražený nanuk z obchodu v krabičce vydrží klidně i půl hodiny, než dorazíte domů. A vy si ho doma zamražený můžete vychutnat kdykoliv. Letošními novinkami jsou DATLOVÝ KARAMEL, CITRÓN S KOKOSOVÝM MLÉKEM a ČOKOLÁDA, které už teď najdete v našem mrazáku v Kosím Zobu.

Když Tereza zrovna nevyrábí nanuky, učí kubánskou salsu ve svém malém studiu  Happy Salsa v Praze na Žižkově, pracuje v dětském domově jako dobrovolnice nebo cestuje, vaří a experimentuje v kuchyni, čte a chodí do přírody. Kromě tanečního studia jí můžete potkat také na festivalech, kde si s vámi u stánku s nanuky ráda popovídá.

Ps: Až dorazíte k nám do obchůdku nanuky ochutnat a smlsnete si na nich, můžete nám přinést zpět dřívko. Sice už nejde znovu použít na výrobu nových nanuků, zato se s ním dají vyrobit třeba krásné ozdoby na stromeček. Mrkněte!

Pro Kosí Zob, Magdalena Hronová