Buďte pánem své ledničky

Kam s ním? Ptal se ve známém fejetonu Jan Neruda když rozjímal o tom, kam vyhodit starý slamník. Podobně se možná cítí ekologicky smýšlející člověk 21. století, když rozjímá o tom, kam vyhodit prasklou žárovku, pečící papír nebo rozbitý talíř. Následující řádky však nebudou ani o recyklaci, ani o obalech, ale o správném skladování čerstvých potravin.

            Výzkumy říkají, že celou jednu třetinu potravin, které si nakoupíme, nakonec vyhodíme. Představte si, že máte v průměru o 30 % dražší všechno jídlo! Někdo vyhazuje jídla méně, někdo více. I když však s vyhazováním jídla velký problém nemáte, možná některé potraviny stejně skladujete nevhodně a to má vliv na jejich chuť i vůni. Takže, kam s nimi?

Lednice

            Prvním pravidlem je jídlo do lednice ukládat vědomě a přehledně. Utvořte si systém, ve kterém vše někam patří a víte, kde co můžete hledat. Lednice je ideální vynález na skladování potravin, u nichž nízká teplota nemění chuť ani konzistenci a naopak je udrží déle čerstvé. Nejnižší teplota je na dně lednice, tam je také zároveň nejvyšší vlhkost. V přihrádkách se hodí uchovávat kořenovou a košťálovou zeleninu a jablka. Spodním přihrádkám je třeba věnovat největší pozornost a sledovat, jestli nejsou vlhké natolik, aby v nich zelenina či ovoce začalo plesnivět.

            Obecně se říká, že zelenina a ovoce patří do lednice neumyté. Mě se však osvědčilo hodně znečištěnou zeleninu ze statku – hlavně kořenovou, která často přijede ještě obalená hlínou z pole – pečlivě omýt a osušit. Používám na to kartáč na zeleninu.

            O patro výš, nad nejstudenějšími spodními přihrádkami, uchovávejte zabalené maso a sýr. Nakupujete-li tyto čerstvé potraviny do vlastních obalů, je třeba dbát na to, aby byly hotové potraviny uchovány odděleně od těch syrových. Ideální tedy je potraviny nakupovat do krabiček s klipsem či silikonem na víčku – plastových, skleněných nebo kovových – u kterých víte, že jsou dobře uzavřené.

            V prostředku lednice skladujte jogurty, tvaroh a další potraviny, o kterých víte, že byste je měli brzy zpracovat. Na nákup i uchování tvrdých sýrů na váhu se hodí voskované ubrousky, které je udrží dlouho čerstvé a v relativně prodyšném materiálu neztvrdnou, ani nezplesniví.

            V horní poličce je nejvyšší teplota z celé lednice. Hodí se na uchování hotových potravin nebo zbytků od oběda, ale i syrových vajec. Ušetříte si čas i trápení, když zbytky hotového jídla od večeře rovnou úhledně připravíte do krabiček, ve kterých je v lednici odložíte a druhý den je jen popadnete a vyrazíte s nimi do práce. Nahoře v ledničce skladujte i obložené chleby na svačinu a zbytky dezertů, také v uzavřených krabičkách. Málo se ví, že i oříšky a semínka je dobré skladovat v lednici v uzavřených dózách, aby nežlukly.

            Maliny, jahody i borůvky je dobré uchovat v lednici tak, aby se v obalu nemačkaly. Použít můžete tác či krabičku, na jejichž dno položíte látkový ubrousek a bobule na něj rovnoměrně rozprostřete. Látka absorbuje přebytečnou vlhkost a bobule nezplesniví. Nikdy je předem nemyjte, brzy by se zkazily. Saláty zabalte do utěrky a vložte do papírového nebo látkového pytlíku.

            A co s máslem, které chcete uchovat čerstvé, ale zároveň dobře roztíratelné? Větší kus skladujte v lednici v horní části dvířek, malý na kuchyňské lince v přiklopené misce nebo máselníku. Dveře lednice jsou jejím nejteplejším místem, kde nejčastěji skladujeme mléko. Chcete-li prodloužit trvanlivost čerstvého mléka, uložte ho přímo do lednice, co nejníž.

Kuchyňská linka či stůl

            Potraviny, které se nehodí na uchování v lednici, ale zároveň je potřebujete mít na očích, abyste na ně nezapomněli, skladujte na volném místě kuchyňské linky, na jídelním stole nebo na odkládacím stolku. Z ovoce to jsou banány, ananas, avokádo, citrusy, melouny, hrušky, broskve, meruňky i rajčata. Nízká teplota jim zkrátka nedělá dobře a mění jejich chuť i strukturu. Pokojová teplota naopak podpoří chuť ovoce a pomůže si je lépe vychutnat. Navíc je budete mít stále na očích a lépe si tak uvědomíte, že je třeba je brzy zpracovat. Banány skladujte odděleně od dalšího ovoce, které urychluje jejich dozrávání.

            A co ze zeleniny do lednice také nepatří? Dýně, papriky i lilek. Uchovejte je buď ve spižírně, nebo na lince na viditelném místě. Bylinky z trhu, třeba bazalka, koriandr a petrželka, si zachovají nejlepší chuť také v pokojové teplotě. Skladujte je na lince se stonky ve skleničce s pár centimety vody a tam, kde na ně zbytečně nebude svítit sluníčko. Tak vám vydrží čerstvé i týden. Podobně uložte jarní cibulku.

            Jedna z věcí, kterou lidé řeší, když přestanou používat jednorázové igelitové sáčky je, jak skladovat pečivo. Žádný alternativní pytlíček – papírový, lněný, bavlněný nebo jakýkoliv jiný neudrží pečivo měkké déle, než den. Je tedy třeba pořídit sichlebník. Pokud chlebník nemáte a nechcete, zkuste chleba a jiné pečivo nejprve zabalit do dvou utěrek a poté uklidit do látkového pytlíčku. Tak nezplesniví ani brzy neztvrdne. Někdo tvrdí, že nejlepší je látková plena, v které vydrží i 4 dny kváskový chleba čerstvý 🙂

            Bambory, cibule a česnek patří do spižírny – nebo někam, kde je relativně chladno a tma. Určitě je neskladujte v lednici, brambory v ní zesládnou a struktura cibule se změní. Ale pozor, ať se k sobě brambory s cibulí moc netulí, pak se rychleji kazí!

Pro Kosí Zob, Magdalena Hronová