Bezobalové cestování

Co zabalit a jak na cestách bez-obalit?

Každý, kdo se zajímá o minimalizaci odpadu se již setkal s pravidlem pěti R (nebo v češtině pěti Z), které pomáhají nevytvářet odpad před každým nákupem. My jsme je v žádném z našich článků prozatím nezmiňovali. A tak si je pojďme připomenout v cestovatelské verzi. Na cestách po světě i po domově se vám tahle jednoduchá pomůcka totiž bude hodit!

  • Prvně je třeba ZAMÍTNOUT vše, co skutečně nepotřebujete. Často to bývají jednorázové obaly, igelitové pytlíčky, plastové láhve na vodu, vlhčené ubrousky a další pomůcky, které krátkodobě slouží a potom končí v koši. Na cestách ZAMÍTNĚTE zbytečné předměty, které není třeba brát s sebou a zabírají místo v autě nebo v kufru. Zamítněte také plastová brčka i hotelovou kosmetiku. Máte-li rádi brčka, pořiďte si bambusové nebo nerezové a vyražte s ním na cesty. 

Chcete-li zamítnout jednorázové plasty, určitě s sebou přibalte láhev na vodu. Ideální je nerezová termoska, ve které vám voda vydrží déle chladná. Každý člen rodiny by měl mít svou láhev, aby měl vždy vody dostatek. Hledejte veřejná pítka s pitnou vodou i fontány, které vás v teple osvěží.

Rozhodně s sebou sbalte také krabičky. Hodí se vám jak na svačinu, tak na nákup potravin.  Můžete je využít kreativně na nákup dezertů, oliv, sýra i šunky na váhu nebo v nich odnést zbytek jídla z restaurace.

Další základní součástí každého zavazadla by měly být látkové pytlíčky, které vám zase poslouží na mnoho způsobů. Do některých doporučujeme sbalit oblečení – jeden pytlíček můžete mít na spodní prádlo, druhý na trička, třetí na kosmetické potřeby, další může obsahovat vše, co potřebujete mít v autě na cestě po ruce. Přizpůsobte si pytlíčky svému způsobu cestování. Na dovolené pak do nich nakupujte pečivo, ovoce i zeleninu.

  • Vše, co nelze ZAMÍTNOUT, je potřeba alespoň ZREDUKOVAT. Sbalte si jen tolik věcí, kolik jich skutečně potřebujete. Šikovně zabalené zavazadlo s promyšleným obsahem nemusí zabírat půlku kufru auta.

Vyplatí se sbalit si spíš tmavší kusy šatníku, protože na nich není vidět každý flíček, jako na světlém oblečení.

Zvolte navzájem kombinovatelné kusy oblečení.

Jedete-li na déle, než týden, bude se vám hodit přibalit trochu pracího gelu a provázek, aby bylo možné nějaký kus oblečení přeprat v ruce.

Jak může vypadat takové minimalistické zavazadlo se inspirujte na videu slavné Bey Johnson zde https://zerowastehome.com/2017/06/02/zero-waste-travel-what-to-pack/.

  • Co nešlo při balení ZAMÍTNOUT ani ZREDUKOVAT, je třeba ZNOVUPOUŽÍT. Moudrost tohoto pravidla lze krásně prožít právě na cestách. Jeden a ten samý předmět totiž může sloužit na mnoho způsobů.

Čisté látkové kapesníky použijete jako ubrousky na svačinu na obložený chleba, nebo do nich na uzle zavážete zeleninu, ovoce i oříšky. Poslouží vám také jako ochlazovací prostředek, můžete si mokrým kapesníkem obvázat hlavu, jako když jsme byly malé děti. Navíc funguje samozřejmě namísto vlhčeného ubrousku a v neposlední řadě jako kapesník.

Univerzální černý dlouhý šátek nebo pašmína může sloužit jako přehoz přes ramena, když v noci začne být zima. Stejně tak se hodí i na cestování jako deka do auta nebo do letadla. Když ho úhledně složíte do látkového pytlíčku, stane se z něj šikovný drobný polštářek.

  • Co jsme nemohli ZAMÍTNOUT, ZREDUKOVAT ani ZNOVUPOUŽÍT, pravděpodobně můžeme ZRECYKLOVAT. I na dovolené nezapomínejte na recyklaci základních surovin a ideálně předem se vždy informujte, co a jak se v dané zemi dá recyklovat. Mnoho zemí má efektivní systém vratných obalů. Nejčastěji to bývají plechovky, plastové láhve a skleněné láhve. Jiné země postrádají efektivní systém recyklace. Tam je třeba na minimalizaci odpadu dbát o to víc.
  • A vše ostatní je potřeba ZKOMPOSTOVAT. Na cestách to může být těžké. Jste-li blízko k přírodě, kusy odřezků ze zeleniny můžete zkrátka přikrýt vrstvou hlíny u pole nebo v lese. Jedete-li do města, mrkněte, jestli v blízkosti není nějaká komunitní zahrada. Ve většině větších evropských měst nějaká je a v každé z nich by mělo být možné kompostovat.

Bezobalové mapy, které se můžou hodit:

  • česká mapa bezobalových obchodů Reduca https://www.reduca.cz
  • celosvětová mapa bezobalových obchodů Bulk – do mapy zadejte město nebo povolte polohové služby, aby vám mapa nabídla nejbližší obchody https://app.zerowastehome.com
  • Zero Waste near me vám ukáže mapy po Velké Británii https://zerowastenear.me

Komunitní zahrady po Česku – zahrady poskytnou místo k odpočinku i způsob, jak zkompostovat odřezky od zeleniny a ovoce https://www.mapko.cz

Mapy pitné vody – budete-li trávit čas v Praze a máte-li nainstalovanou aplikaci Mapy, stačí do ní zadat heslo “pítko” nebo “pitná voda”. Na mapě se vám hned zobrazí místa, kde si pitnou vodu můžete natočit. Spousta pítek je i v Brně http://www.cestikon.cz/fontany-a-pitka-s-pitnou-vodou-v-brne/ , Liberci, Českých Budějovicích a dalších velkých městech.

A nezapomeňte v bezobalových obchodech po celém světě od nás pozdravovat!

Pro Kosí Zob, Magdalena Hronová